| Main Page | About us | How to Ask and/or Order | FAQS | Privacy | References | Współpraca | Memorial Room/Poszukiwanie Rodziny |

 

 

 

4/2005SIEROCINIEC GDAŃSK-OLIWA ok. 1945 r. - Mr. Ray szuka prawdziwej Matki i Rodziny w Polsce.


Przedstawiamy ogromną prośbę Pana Ray Blaminsky, oto niezwykła historia jego życia i prośba o odnalezienie jakichkolwiek informacji o prawdziwej Mamie i jego rodzinie:

Ray Blaminsky całe życie sądził, że jest dzieckiem Hiszpanów, który po II wojnie światowej wyemigrowali na Kubę i do USA. Ojciec zmarł kilka lat temu, matka, kilka miesięcy temu na łożu śmierci wyznała mu, że... nie jest ich prawdziwym dzieckiem, że tak naprawdę jest Polakiem, został zaadaptowany przez rodziców w ostatnich miesiącach wojny z sierocińca w Gdańsku-Oliwie jako 3-4 letni chłopiec, właściwie było to adopcja nieoficjalna, nielegalna załatwiona przez Rosjankę, opiekunkę, po wyjeździe do Hiszpanii a potem na Kubę zostały mu załatwione nowe dokumenty kubańskie (ojciec zgłosił go oficjalnie jako ich własne dziecko), te dokumenty nie podają prawidłowych danych i dat urodzenia, itp, dokumentów z Polski nie ma żadnych, matka fonetycznie po hiszpańsku przedyktowała mu tuż przed śmiercią a on to zapisał:

# jego prawdziwe dane to: Janusz Blisinski, Blizinski (Bliziński?), Blaminski, itp.

# jego prawdziwa Mama to: Katarzyna Blisinska, Blizinska (Blizińska), Blaminska, ...

# Mama zamieszkała była: Gdańsk-Oliwia przy ul. Polanki (ale to chyba adres sierocińca!).

# wiek prawdziwej Mamy: nieznany

# rodzice prawdziwej Mamy: Jan (ew. Janusz) i Zofia Szmit lub Szmidt, Schmit, ...

# ostatnie miejsce pobytu w Polsce: sierociniec Gdańsk-Oliwa ok. 1945 r. - to wszystko, co przekazała mu przyrodnia Matka tuż przed śmiercią.

 

a więc można wnioskować ponadto:

# Janusz, Ray urodził się prawdopodobnie w latach 1939-1942.

# Data zabrania z sierocińca Gdańsk-Oliwa: po 3 kwietnia 1945 (data wyzwolenia Oliwy)?

 

# na koniec wszystkich danych, które otrzymaliśmy: wzruszające wspomnienie, a właściwie mgnienie pamięci - Ray przez całe swoje życie pamięta wielokrotny sen - najdawniejsze wspomnienie z dzieciństwa: duży dom, schody, a na schodach Pani, która woła do niego: "Yanus!, do dom!". I to wszystko.


Poprosiliśmy przyjaciół z Gdańska/Gdyni o pomoc, oto wszystkie informacje, które udało im się w ostatnich miesiącach zebrać:

* Obecnie, na miejsce tego sierocińca istnieje w tym budynku Państwowy Zakład Opiekuńczy (w załączeniu przesłali nam cyfrową fotografię tego budynku , może z tymi schodami ze snów Janusza?).

* Nie zachowały się żadne dokumenty archiwialne w tym Zakładzie. W 1966r. spłonął cały budynek wraz z piwnicami gdzie było Archiwum i wszystko poszło z dymem.

* Wizyta w parafii Katerdy Oliwskiej nie przyniosła efektu. W księgach parafialnych tej parafii z lat 1939-1945 nie ma wpisu urodzenia Janusza Blazińskiego (jedyny wpis urodzenia o podobnym brzmieniu - H. Blisniewski, Gdansk, 05-18-1939, rodzice: Albrecht Blisniewski i Amalia Lange).

* W Państwowym Archiwum w Gdańsku nie ma danych z sierocińca Gdańsk-Oliwa.

* Trwają dalsze próby uzyskania jakichkolwiek informacji.

 

DRODZY PAŃSTWO! CZY KTOŚ MOŻE POMÓC P. RAY, JANUSZOWI W DOTARCIU DANYCH O JEGO MATCE, W DOTARCIU DO JEGO RODZINY W POLSCE! Bardzo prosimy o pomoc! Może ktoś w Państwa rodzinie pamięta sierociniec z Gdańska-Oliwy?, może podane nazwiska coś komuś powiedzą?, bez Państwa pomocy Ray, Janusz nie spełni wielkiego pragnienia swojego życia - dotarcia do prawdy o swoim pochodzeniu i swojej prawdziwej rodzinie - dziękujemy w jego imieniu za jakiekolwiek informacje, czy wskazówki!

 

DHO/Ray, Janusz Blaminsky
 

 

---- Original Message -----

From: Gosia van Dijk

To: webmaster@rootspoland.com

Sent: Tuesday, April 15, 2008 1:44 PM

Subject: Dzien dobry Panie Tadeuszu

 

Witam,

Szukajac sposobow na odnalezienie ojca mojego przyjaciela, odkrylam historie Ray'a (Janusza Blaminskiego).
Przekazalam to dalej, mianowicie calej okolicy wokol tego Domu Dziecka. Tak sie zlozylo, ze stamtad pochodze i na portalu nasza-klasa, my dawni mieszkancy mamy ze soba kontakt. Wiele tubylczych rodzin, kontaktow i historii.
Wczoraj zalozylam specjalny watek-ogloszenie w sprawie tego pana.
Zechcialby Pan tam zajrzec, to podaje dane: Szkola Podstawowa Nr 70 z klasami sportowymi, watek pod tytulem Ogloszenie do wszystkich z osiedla/bardzo wazne. Dopiero zaczynamy te sprawe, ale widac, ze juz osiedle poruszyla, nawet z Korei byla reakcja.

Serdecznie pozdrawiam,
Gosia van Dijk 

   

     
 

Copyright © 1993 - 2007 DHO / Contact Email: webmaster@rootspoland.com

"Your sentimental family journey to Poland"

by Tadeusz - Tad & friends