| Main Page | About us | How to Ask and/or Order | FAQS | Privacy | References | Współpraca | Memorial Room/Poszukiwanie Rodziny |

 

 

 

9/2007 - POSZUKIWANIE BRATA (2 listy + 1fotografia)


 

 

Poszukujący:

Piotr Zygmunt Szczęsny (brat)

wieś Kadaryszki 13

16-406 Rutka-Tartak

powiat Suwałki

telefon: +87 5687091

Od czasów wojny poszukuję mojego brata Józefa Zenona Szczęsnego (Szczesnego) urodzonego w Pobondziach, który był ranny (lekko w biodro) przez niewypał we wsi Kadaryszki i wywieziony przez radziecki szpital polowy na Litwę do miejscowości Panimanie/Połomonie/Pałomonie? w październiku 1944 r.

 

Poszukiwany:

Józef Zenon Szczęsny (Szczesny)

urodzony w Pobondziach

syn Tomasza i Anieli z Rytwińskich

gmina Rutka-Tartak

powiat Suwałki

 

Był 1944 rok miesiąc październik. Józef Zenon Szczęsny majac 13 lat pasł krowy z dwoma kolegami we wsi Kadaryszki i przy rozbrajaniu niewypału został lekko ranny w biodro (co się stało z kolegami nie wiem) i zawieziony przez radziecki szpital polowy na Litwę do miejscowości Panimanie (lub Pałamonie?). Jak jeszcze w wojnę i zaraz po wojnie wszelkie poszukiwania przez rodzinę były bezskuteczne. W chwili zawiezienia na Litwę J.Z. Szczęsny nie miał żadnych dokumentów przy sobie. W miesiącu grudniu 1944 r. siostra szpitalna o imieniu Józefa napisała do rodzinnej miejscowości w Polsce aby po niego przyjechać, i że bardzo tęskni, i jest zdrowy, ale list w rodzinnym domu otrzymaliśmy w marcu 1945 roku. Ojciec Józefa jeżdził na Litwę, ale przez radzieckie wojska nie został wpuszczony. Być może że przyjęła go rodzina co dała mu inne nazwisko i datę urodzenia, dlatego gdzie pisałem to zawsze była odpowiedź, że o takim nazwisku i z taką datą urodzenia nie ma.
 

Gdzie poszukiwałem:

Wszystkie Konsulaty na wschodzie

Centrum Pomocy Rodzin Osób Zaginionych

Polski Czerwony Krzyż

Fundacja Ośrodka Karta

Archiwum Akt Nowych

Czerwony Krzyż w Genewie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Departament Konsularny i Polonii

Fundacja I.T.A.K.A. osób zaginionych

34444 Aralsen

Do programu telewizji p.t. "Adresik"? na Litwie

to tak jak w Polsce były "Zerwane Więzi", ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

(dod. info przekazana telefonicznie: kilka lat temu sąsiedzi powiedzieli nam, że widzieli program w telewizji Polsat "Zerwane Więzi", gdzie ksiądz, biskup? z Litwy poszukiwał swojej rodziny Szczęsny w Polsce, niestety nikt nie zanotował kontaktu, a telewizja Polsat po emisji programu już dalej nie mogła pomóc).

I bardzo dużo innych listów do różnych Instytucji, w tym i Kościelnych i na Litwie, ale dużo nie dostałem odpowiedzi.

Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam,

Piotr Zygmunt Szczęsny z żoną Teresą

Kadaryszki, Polska

 

Wysyłam zdjęcie z I Komunii Św. Szczęsnego Józefa, które nam się zachowało, ta strzałka nad głową to tam jest Józef.

 

 


SEARCHING FOR BROTHER
 

I'm looking for my brother Jozef Zenon Szczesny, born in Pobondzie NE Poland near Lithuania, who was wounded at the age 13 in this village Pobondzie from a dud (in his hip) at the end of the World War II, and after that he was taken by Russian military hospital to near Lithuania to the place named Panimanie/Polominie/Polamonie? in October 1944.
Unfortunately he haven't with him any personal document. In December 1944 the nurse Jozefa from this hospital contacted my family in Poland, and asked to go to hospital, and take him back. This letter had been received by us in March 1945. Jozef's and my father Tomasz went immediately to Lithuania, but Russian Army didn't get him pass to cross the border, and he was forced to go back home in Poland. Maybe he was adopted by any Lithanian/Russian family, and he received new name, and new time of birth. It had been noted by our neighbours in Poland few years ago in Polish tv (Polsat and "Zerwane Wiezi") that somebody from Lithuania (catholic priest, bishop?) is looking for his family Szczesny in Poland, we contacted polish tv Polsat, but the reply was negative. We contacted all possible organizations in Poland and in Lithuania, unfortunately nowbody was ready to help us. Please help finding my brother!

I thank you very much, and send the best greetings,

Piotr Zygmunt Szczesny, and his wife Teresa

Kadaryszki, Poland

 

I send the picture from the Holy Communion of Jozef Szczesny, that was preserved by us, he is marked by an arrow.

 


Thank you for any information on this family with the Polish roots!


 

     
 

Copyright © 1993 - 2007 DHO / Contact Email: webmaster@rootspoland.com

"Your sentimental family journey to Poland"

by Tadeusz - Tad & friends